Pupilla Libertatis


GPS
 
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · niepodległy.pl  
 

Świat2019.08.27 22:26

Wschód i Zachód

 

geoideologia

 
Ród, szczep, klan, plemię czy naród to twory naturalne. Do nich ograniczają się cywilizacje Wchodu. Ale nasza cywilizacja z tego wyrasta i na pierwszym miejscu stawia człowieka indywidualnego.
 

       Polska należy do kultury cywilizacji łacińskiej. Ale są też cywilizacje wschodnie: turańska, bizantyjska, chińska. Główna różnica polega na stosunku do indywidualizmu i kolektywizmu.

       Cywilizacja łacińska, po starożytnych Grekach, odbiera świat jako zbiór osobnych bytów, które mają charakterystyczne dla nich atrybuty. Byty te to pewne indywidua, które powstają i umierają, konkurują i współpracują, ale trwając zachowują wszystkie swoje immanentne cechy. Utrata tych cech powoduje ich śmierć. Indywidualizm to cecha zachodnia. U nas każdy człowiek jest inny, każdy ma własną wolną wolę, każdy jest osobnym podmiotem moralności.

       Cywilizacje wschodnie, po Konfucjuszu, widzą świat jako przepływ i mieszanie się substancji, które są wieczne, ale ciągle się zmieniają, tracą swoje cechy i nabierają nowe i nieustannie na siebie wpływają. Kolektywizm to cecha wschodnia. U nich ludzie to przepływająca masa - pojedynczy człowiek się nie liczy, ważne są społeczności.

       Dyskusja, polemika, spór, kłótnia, to głównie cechy naszej cywilizacji, bo u nas liczy się racja i prawda obiektywna. Na wchodzie spory są uznawane za niegrzeczne - u nich rozmowa służy wypracowaniu kompromisu, a nie ustaleniu prawdy. Prawda jest tylko jedna, jest obiektywna - kłamstw jest wiele, są subiektywne. To rozumienie zachodnie. Na wschodzie jest wiele prawd, które są płynne i się zmieniają. Nie ma prawdy obiektywnej, są tylko prawdy subiektywne i chwilowe.

       Polska należy do Zachodu - u nas obowiązuje filozofia zachodnia, odziedziczona po starożytnych Grekach i Rzymianach. Czyli jesteśmy kontynuatorami wcześniejszych, upadłych już cywilizacji. Dlatego u nas kultura dominuje nad naturą. Wszystkie uzasadnienia filozoficzne czerpiemy od naszych cywilizowanych przodków.

       Cywilizacje wschodnie są bardziej naturalne, instynktowne, biologiczne, zwierzęce - bo bezpośrednio wyrosły z natury, z kultur przedcywilizacyjnych, kultur nomadów.

       Cywilizacja zachodnia to wyrywanie się z natury, to tworzenie kultury sprzeciwiającej się naturze. Ponieważ u nas każdy człowiek to osobny byt - i moralny, i polityczny - to system władzy jest rozproszony. Mamy wiele różnorodnych, suwerennych podmiotów politycznych, mających różne ustroje - republiki, księstwa, monarchie, demokracje, państwa-miasta, korporacje, gildie etc. A sama niepodległa władza też jest podzielona na trzy niezależne części (legislatura, judykatura, egzekutywa), oraz rozwarstwiona zasadą subsydiarności. Mamy kilka mniej lub bardziej niezależnych szczebli władzy. Niemniej każdy człowiek jest wobec prawa równy - i urzędnik, i obywatel.

       Cywilizacje wschodnie są inne - to takie wielkie hierarchiczne stado. Tam zawsze jedna cywilizacja tworzy jedno wielkie imperium z centralną władzą. Człowiek jest tylko trybikiem w tej wielkiej organizacji - są ludzie mało ważni na dnie hierarchii władzy i ważni urzędnicy - im wyżej stoją, tym są ważniejsi i mają więcej praw. Tak jest w Chinach, taka była i jest turańska Rosja, takie są też bizantyjskie Niemcy, które budują imperium europejskie. W imperium pojedynczy człowiek się nie liczy - władza może każdego zniszczyć i zastąpić kimś innym.

       Polska należy do cywilizacji łacińskiej, ale ta kultura jest u nas systematycznie od ponad dwustu lat niszczona. Powoli przechodzimy z Zachodu na Wschód. To jest złe. Przestajemy być wolnymi, równymi obywatelami, a stajemy się trybikami imperialnego lewiatana. Wszystko dlatego, że od początku naszej historii jesteśmy otoczeni obcymi nam cywilizacyjnie, zaborczymi, agresywnymi imperiami. Oni nas nie tylko otaczają, ale i okupują.

       Dzisiejsze państwo polskie, zwane III RP, nie jest elementem naszej tradycyjnej cywilizacji, jest tworem okupacyjnym. Dominującą ideologią państwową jest socjaldemokracja, która niszczy indywidualizm i stawia na kolektywizm. Socjaldemokracja to element cywilizacji wschodnich. Nie wrócimy do naszej zachodniej, wolnościowej kultury, jeśli będziemy akceptowali tego okupanta. Trzeba go zniszczyć, ale nie poprzez wymianę urzędników rządzących, ale poprzez likwidację ustroju wschodniej cywilizacji. A zatem trzeba zniszczyć centralizm i rozproszyć władzę. Należy przestać budować imperium.

Grzegorz GPS Świderski

 
 

PS. Notki powiązane:

 

 
641 odsłon  średnio 3 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: gps65, cywilizacja, Wschód, Zachód, Polska.
Re: Wschód i Zachód 
miarka, 2019.08.27 o 23:48
"U nas każdy człowiek jest inny, każdy ma własną wolną wolę, każdy jest osobnym podmiotem moralności"

Już nieprawda. Każda ludzka zbiorowość zorganizowana dla wspólnego bytu ma i duszę, i ducha.
A więc jest ona podległa wspólnej moralności (dusza), jak ma służebności duchowe.
- Dokładnie zresztą tak samo jak osoba indywidualna.


"Na wchodzie spory są uznawane za niegrzeczne - u nich rozmowa służy wypracowaniu kompromisu, a nie ustaleniu prawdy".

To znaczy że żydów i zjudaizowanych chrześcijan, czyli protestantów też zaliczasz do cywilizacji wschodu - zresztą słusznie.
Niemcy i UE zaliczasz, ale USA i Izraela nie?


"każdy człowiek jest wobec prawa równy - i urzędnik, i obywatel".

Poza przypadkami tzw demokracji fasadowej, gdzie władza ma przywileje, gdzie uchwalane są tzw "prawa" które oznaczają faktyczne uprzywilejowanie, zaś automatycznie tych co nie są objęci tymi "prawami" dyskrymonują.
No i oczywiście gdzie nie ma sądów talmudycznych, oraz prawa "drukowanego z powietrza", tylko wynika ze spójnego systemu wartości danego narodu którego państwo jest.
Ponadto jeszcze tam nie ma równości wobec prawa gdzie np. korporacje operują na rynku regulowanym, a inne firmy na wolnych, czy też te firmy z rynku wolnego mają być traktowane jak te z rynku regulowanego... ...


"Dominującą ideologią państwową jest socjaldemokracja, która niszczy indywidualizm i stawia na kolektywizm".

Doprawdy? A niby co by nam mogła zrobić socjaldemokracja fasadowa?

Nie widzisz faktycznie rządzących faszyzmu, satanizmu i terroryzmu. Nie widzisz że wszystkie ustroje są realizowane naraz? - Jak władzy "demokratycznie wybranej" wygodnie?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 02:35
"Każda ludzka zbiorowość zorganizowana dla wspólnego bytu ma i duszę, i ducha."

U nas to się nazywa herezja.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 08:37
Czyli jednak nie jesteś wolnościowcem prawdziwym, skoro wyskakujesz z herezją? To nie pierwsza nierozwiązywalna sprzeczność w Twoim rozumowaniu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 12:56
Jestem wolnościowcem prawdziwym: +www.salon24.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 13:02
Ktoś kto używa argumentu herezji, wolnościowcem nie jest.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 13:05
Co za róznica kim jestem? Grunt, że wiara w duszę kolektywu to element filozofii Wschodu u nas uznawanej za herezję.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 13:06
Bzdura. Jak Korwin. Piszesz na tematy o których masz mgliste pojęcie z wielką pewnością siebie. Akurat chrześcijaństwo było u źródeł bardzo wspoólnotowe.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 20:18
Było i jest wspólnotowe. Nigdzie temu nie przeczę.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód   
Ikulalibal, 2019.08.28 o 07:46
// Polska należy do Zachodu - u nas obowiązuje filozofia zachodnia, odziedziczona po starożytnych Grekach i Rzymianach//

Nieco niepokoi mnie sformułowanie "u nas obowiązuje" ale już mniejsza o nie.Tak więc skoro "obowiązuje" zatem logiczne i nieuchronne zarazem jest to,że kultura,etos (czy jak to jeszcze nazwać) LGBT, jest naszym naturalnych przeznaczeniem.Próżno jest przeciwko ościeniowi wierzgać
Ze względu na dzieci które przypadkiem mogą się tu zaplątać nie będę wdawać się w szczegóły ale autor chyba rozumie co mam na myśli.
Wszak pedofila była uznanym i w pełni akceptowalnym elementem systemu wychowawczego Spartan.Tych wojów dzielnych co to 300 w wąwozie Termopile...... itd itd
Jednego tylko nie pojmuję:nie jest tajemnicą że powodem zawrotnej kariery jaką swego czasu zrobiło chrześcijaństwo na obszarze antycznego śródziemnomorza było pragnienie odrzucenia całej moralnej zgnilizny jaką zionęła tak grecka jak i rzymska kultura.Czy zatem dzisiejsza skłonność do powrotu w tamte toksyczne regiony nie jest tak naprawdę zwiastunem upadku tak Cywilizacji Łacińskiej jak i samego Chrześcijaństwa ?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 12:58
My dziedziczymy filozofię po cywilizacji helleńskiej, nie spartańskiej. Filozofię, nie moralność. Moralność jest u nas chrześcijańska.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 13:03
Helleńskiej? Czyli też po Aleksandrze?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód   
Ikulalibal, 2019.08.28 o 13:08
Skąd pewność że cywilizacje komponuje się jak pizze? że to i to wybieram a to odrzucam,to owszem - ale w ograniczonym zakresie.
Najprawdopodobniej cywilizację przyjmuje się z cały dobrodziejstwem inwentarza.Podążając drogami wytyczonymi przez "naszą cywilizację" znaleźliśmy się dokładnie w tym samymi miejscu(czyli w czarnej dupie) co nasi antyczni prekursorzy.I to jest dowód na to że to ja a nie autor mam rację.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 20:31
Naszą cywilizacją stworzyli myśliciele stanowiący ułamek całej społeczności, która cywilizację przyjęła. Oni mało co wymyślali, oni sobie wybierali ze znanej im tradycji – jedno przyjmowali, drugie odrzucali. +www.salon24.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 08:33
Cywilizacje Wschodu to naród? Oj, chyba nie trafiłeś.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 12:59
To wszelki kolektyw, w tym naród.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 13:04
Nieprqwda. Rozumienie narodu jest tam inne. Akurat jestem na świeżo po czytaniu kilku poważnych tekstów na temat hinduizmu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 20:33
No i co z tego, że jest inne? Jakieby nie było, to oni traktują człowieka jako cząstkę kolektywu, a nie odrębną całość.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 08:36
Ja mam pytanie. Cywilizacja indyjska to indywidualizm czy kolektywizm? To samo buddyjska (o ile można pisać o cywilizacji buddyjskiej).
A indywidualizm kończy się tam, gdy ktoś sobie nie potrafi poradzić z silniejszym człowiekiem albo poważniejszym problemem.
Niedawno byłem na Maderze i gdyby nie wspólnota tylko indywidualizm, to tam rolnictwo by "kwiczało". A tak to mają wykopki 4 razy w roku.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 13:01
Kolektywizm. A konkretniej kastowość.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
Wican, 2019.08.28 o 13:05
Jednak na tym się nie znasz i przyjmujesz swoja miarę (wcale nie łacińską do nich). A co wiesz o moralności lub logice hinduskiej? Wbrew pozorom, są bardziej indywidualistyczni niż my
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wschód i Zachód 
GPS, 2019.08.28 o 20:34
Nie są. Swoją wartość widzą relatywnie w stosunku do innych. Ale Wschód to przede wszystkim Chiny.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Suwerenność
miarka → Lcoyote
Re: Suwerenność
Lcoyote → GPS
Re: Mordy polityczne
interesariusz → GPS
Re: Mordy polityczne
GPS → Ikulalibal
Re: Mordy polityczne
Ikulalibal → GPS
Re: Jak powstanie silna sztuczna inteligencja?
Ikulalibal → GPS
Re: Sztuczna inteligencja będzie miła i przyjazna
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
GPS → Ikulalibal
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
GPS → Ikulalibal
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
GPS → Ikulalibal
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
więcej…