Pupilla Libertatis


GPS
 
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · niepodległy.pl  
 

Idee2019.10.23 01:31 03:10

Dwa liberalizmy

 

demokratyczny i konserwatywny

 
Liberalizm to bardzo dziwna idea. Może istnieć dwóch liberałów, którzy w bardzo ważnych sprawach będą mieć przeciwne poglądy. Pierwszy uważa, że fundamentalna zasada liberalizmu to prymat wolności osobistych nad moralnymi przekonaniami większości. A drugi uzna, że liberalizm to wolność do robienia wszystkiego czego się chce z ograniczeniem tego co wywołuje konflikt z taką samą wolnością kogoś innego – wtedy konflikt rozstrzygany jest przez moralność.
 

       Nazwijmy pierwsze podejście liberalizmem demokratycznym, a drugie liberalizmem konserwatywnym. Zbadajmy jak to działa w praktyce, na prostych przykładach: 

Aborcja

 • Zakaz unicestwiania ludzkiego zarodka, embriona, czy płodu, jest moralnym przekonaniem większości, ale możność takiego unicestwienia jest przejawem wolności osobistej. A zatem zgodnie z liberalizmem demokratycznym aborcja powinna być legalna.
 • Gatunek ludzki na dowolnym etapie rozwoju ma takie samo prawo do życia. A zatem i zarodek, i embrion, i płód, i noworodek, i dziecko, i młodzież, i dorosły, i starzec, czyli ogólnie wszystkie etapy rozwoju organizmu żywego należącego do gatunku ludzkiego, mają taką samą wolność do istnienia. Gdy zarodek i jego nosicielka wejdą w konflikt i nosicielka będzie chciała go unicestwić, bo jej w czymś przeszkadza, to ten konflikt rozstrzygany jest na korzyść embriona, bo moralność wyżej ceni życie organizmu ludzkiego, niż czyjąkolwiek wygodę. A zatem zgodnie z liberalizmem konserwatywnym aborcja powinna być zakazana.

Ubezpieczenia

 • Przymus ubezpieczania się nie jest moralnym przekonaniem większości, a nie ubezpieczenie się ogranicza osobistą wolność, a więc zgodnie z liberalizmem demokratycznym państwo powinno zbierać przymusowe składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, komunikacyjne i inne.
 • To, że jeden człowiek się nie ubezpieczy, w żaden sposób nie wpływa na wolność działania, czy ubezpieczania się, innego człowieka - nie ma żadnego konfliktu między ubezpieczonym, a nieubezpieczonym. A więc zgodnie z liberalizmem konserwatywnym, nikt (nawet państwo) nie może zmusić kogokolwiek do jakichkolwiek ubezpieczeń.

Eutanazja

 • Zakaz dobijania śmiertelnie chorych i cierpiących ludzi jest moralnym przekonaniem większości, ale pomoc w zabiciu takich osób jest wolnością osobistą. A zatem zgodnie z liberalizmem demokratycznym eutanazja powinna być legalna.
 • Każdy może sam się zabić - to nie ogranicza wolności innych, nie wywołuje konfliktu. Ale zabicie człowieka jest niedopuszczalne - dopóki nie stanowi on zagrożenia dla innych. Śmiertelnie chory, cierpiący, nieświadomy czy niedołężny człowiek, nie jest żadnym zagrożeniem, a więc nie wolno go zabijać. Jeśli chce umrzeć, to musi się sam o to postarać. A więc zgodnie z liberalizmem konserwatywnym nie ma żadnej potrzeby by tworzyć specjalne prawa pozwalające mordować ludzi chorych i cierpiących. Morderstwo, nawet z litości (czyli eutanazja), powinno być zakazane.

Edukacja

 • Obowiązek szkolny nie jest moralnym przekonaniem większości, ale brak edukacji ogranicza wolność osobistą, a więc zgodnie z liberalizmem demokratycznym państwo powinno obowiązkowo wszystkich kształcić poprzez państwowe szkolnictwo i publiczną telewizję - przy użyciu środków zebranych pod przymusem.
 • Gdy dorosły człowiek jest głupi i nie chce więcej wiedzieć, to nie wywołuje tym żadnych konfliktów, a więc ma pełne prawa by takim być. Zgodnie z liberalizmem konserwatywnym nikt takiego człowieka nie może zmuszać do nauki. Ale człowiek małoletni, nie w pełni ukształtowany intelektualnie, powinien się uczyć i jego rodzice mają obowiązek mu taką naukę zapewnić. Gdy dziecko nie chce się uczyć, to popada w konflikt z rodzicami. Wtedy zgodnie z moralnością rodzice mają prawo zmusić dziecko do nauki. Ale tylko rodzice mogą zmuszać do nauki i nikt więcej - państwu nic do tego.

Parady seksualne

 • Zakaz publicznego zgorszenia poprzez prezentowanie nieobyczajnych zachowań seksualnych jest moralnym przekonaniem większości, ale możliwość publicznego prezentowania swoich seksualnych zachowań jest przejawem wolności osobistej, a zatem publiczne zgorszenie, parady seksualnych mniejszości, produkowanie i dystrybuowanie pornografii, zgodnie z liberalizmem demokratycznym powinny być przez państwo dozwolone.
 • Publiczne prezentowanie nieobyczajnych zachowań seksualnych powoduje konflikt z tymi, którzy muszą to oglądać. Nie ma konfliktu, gdy wszelkie takie zachowania są prezentowane prywatnie. Sianie publicznego zgorszenia jest niemoralne, a więc zgodnie z liberalizmem konserwatywnym powinno być zakazane.

Służba zdrowia

 • Leczenie się nie jest kwestią moralnych przekonań, a bycie zdrowym służy wolności osobistej, a zatem zgodnie z liberalizmem demokratycznym państwo powinno przymusowo zbierać od ludzi pieniądze na publiczną służbę zdrowia, która zajmuje się tym, by opłacać darmowe leczenie.
 • To czy ktoś się leczy, czy nie, nie powoduje konfliktu z innymi. Natomiast zbieranie przymusowo funduszy od jednych by leczyć innych wywołuje konflikt. Moralność zakazuje pozbawiania majątku jednych by dawać go na potrzeby innych (zwie się to grabieżą), a więc zgodnie z liberalizmem konserwatywnym przymusowe składki na służbę zdrowia są niedopuszczalne. Te składki powinny być dobrowolne.

Kara śmierci

 • Ukaranie śmiercią mordercy jest moralnym przekonaniem większości, ale powieszenie mordercy jest naruszeniem jego wolności osobistej, dlatego zgodnie z liberalizmem demokratycznym państwo nie może stosować kary śmierci.
 • Gdy jeden człowiek dąży do zamordowania drugiego, to powstaje między nimi konflikt. Zgodnie z moranością zaatakowany ma prawo w obronie własnej nawet zabić agresora. Gdy to się nie uda, gdy inicjujący atak zamorduje swoją ofiarę, to nie powinno zniknąć zagrożenie, że straci życie. Dlatego zgodnie z liberalizmem konserwatywnym państwo powinno ścigać i wieszać morderców działających z premedytacją, bo jest to przedłużenie obrony koniecznej.

       Na tych prostych, ale ważnych, siedmiu przykładach, widać, że poglądy liberała demokratycznego będą całkiem przeciwne niż poglądy liberała konserwatywnego. A zatem nie ma sensu mówić, że się jest liberałem, bo to nie wiadomo co znaczy - może znaczyć różne, sprzeczne rzeczy. A więc zawsze należy zaznaczać jakim się jest liberałem - demokratycznym, konserwatywnym, czy może jeszcze jakimś innym. Dlatego ja się nazywam libertarianinem, czyli skrajnym liberałem konserwatywnym.

       Liberałami demokratycznymi są: Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty czy Adrian Zandberg. A liberałami konserwatywnymi są: Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun, Jacek Wilk, Jakub Kulesza, Konrad Berkowicz, Sławomir Mentzen czy Dobromir Sośnierz. Te dwie grupy polityków mają wzajemnie sprzeczne poglądy. Tak jak sprzeczna jest sprawiedliwość społeczna ze sprawiedliwością. 

       Dlatego, by nie powodować nieporozumień, lepiej nie używać słów liberał, czy liberalizm. Przedstawiecieli liberalizmu klasycznego, konserwatywnego, narodowego, należy po prostu nazywać wolnościowcami, a reprezentantów liberalizmu demokratycznego, socjalistycznego, socjaldemokratycznego, najlepiej nazywać socliberałami

 Grzegorz GPS Świderski

 

 

 
411 odsłon  średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: gps65, liberalizm, wolność, polityka, idee.
Re: Dwa liberalizmy 
Wican, 2019.10.25 o 13:02
Ciekawy temat i pewne rzeczy oczywiste. Ale mam pytanie do autora. Czy odróżnia konserwatywny liberalizm od liberalnego konserwatyzmu. Semantyka jest ważna
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Suwerenność
miarka → Lcoyote
Re: Suwerenność
Lcoyote → GPS
Re: Mordy polityczne
interesariusz → GPS
Re: Mordy polityczne
GPS → Ikulalibal
Re: Mordy polityczne
Ikulalibal → GPS
Re: Jak powstanie silna sztuczna inteligencja?
Ikulalibal → GPS
Re: Sztuczna inteligencja będzie miła i przyjazna
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
GPS → Ikulalibal
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
GPS → Ikulalibal
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
Re: Wolność to mobilność
GPS → Ikulalibal
Re: Wolność to mobilność
Ikulalibal → GPS
więcej…